Peníze

Publikováno 2. července, 2018

Modely aut a jejich nejčastější měřítka

 

Modely aut fascinují malé i velké již celá desetiletí. Někomu sice mohou připadat jako hračky, avšak ve své podstatě jde zpravidla o sběratelské kousky, které mají určitou hodnotu, čehož je příklad sbírka autíček za 25 miliónů korun. Jako standard se v oblasti sběratelských modelů aut používají měřítka, díky kterým je možné sbírat modely různých výrobců při zachování určitých velikostních poměrů. Určitě se nyní ptáte, co to vlastně měřítko znamená, a proč se u těchto sběratelských předmětů používá?

Reálná vozidla a obecně dopravní stroje mají vždy nějaké rozměry. Zpravidla jde o rozměry v řádech metrů, což je zcela pochopitelné vzhledem k účelu těchto strojů. A protože jsou na světě lidé, a není jich málo, kterým se automobily a podobné stroje svým vzhledem a charakterem líbí, není se čemu divit, když tito lidé chtějí mít tyto stroje stále na očích. Je však poměrně obtížné sbírat vozidla v jejich originálních rozměrech, a to nejenom z důvodu finanční náročnosti, ale také z důvodu uskladnění. Proto existuje měřítko, které každý model vozidla zmenší do podoby, která bude sběrateli vyhovovat ve všech ohledech. Jedná se tedy o určitý převod reálné velikosti na velikost, která bude vhodná ke sběratelským účelům.

Modely aut je vhodné vybírat v jednotném měřítku

Nyní již víte, co to vlastně měřítko je, ale stále se možná ptáte, proč byste měli vybírat modely aut pouze v jednom konkrétním měřítku? Inu, odpověď je jednoduchá a tkví v zachování určitého řádu. Samozřejmě každý sběratel si může určit sám, jaké modely bude sbírat, v jakých velikostech a kvalitách. Někdo je až tak náročný, jako tento modelář, který vzal výrobu autíček do svých rukou. Obecně je však standardem, že si sběratel určí, v jakém měřítku bude modely sbírat a tímto se následně řídí. Volbou jednotného rozměru se totiž nejvíce projeví velikostní rozdíly mezi jednotlivými vozidly. Tyto velikostní rozdíly totiž mohou v určitých případech vskutku překvapit.

Jaká měřítka jsou pro modely aut nejčastější?

V současné době jsou nejpoužívanějšími převodními poměry následující:

– 1:87

– 1:72

– 1:43

– 1:32

– 1:24

– 1:18

– 1:12

A jak vlastně z těchto čísel odvodit velikost samotného modelu? Je to jednoduché, neboť měřítko značí, o kolik je menší model oproti originálu. Proto stačí, abyste požadovaný rozměr originálu vozidla podělili číslem, které se nachází za dvojtečkou. Pokud by měl automobil v realitě délku 4 metrů neboli 400 centimetrů, jeho sběratelský model v měřítku 1:32 bude mít délku 12,5 centimetru.

Z tohoto vyplývá, že čím větší číslo se za dvojtečkou nachází, tím menší model oproti originálu je. Podle tohoto čísla se také modely běžně vybírají, například v obchodech s tímto zbožím můžete najít jednotlivé produkty rozřazené právě podle výše uvedených čísel.

Zachovat měřítko může být někdy velmi složité

Pokud to myslíte se sběratelstvím opravdu vážně, a líbí se vám specifická skupina vozidel, pak možná narazíte na problém při výběru. Někteří výrobci totiž nemusí vámi požadovaný model vyrábět, popřípadě jej vyrábí v jiném měřítku, což může i příklad světoznámého výrobce se specifickými rozměry svých zmenšenin. Právě tehdy je možné zvolit jiné měřítko oproti vámi preferovanému. Je však nutné počítat s tím, že takový model již nemusí vyhovovat kompozici dosavadní sbírky.

Samostatná kapitola je pak kvalita těchto sběratelských předmětů. Někdy totiž nastává problém i s volbou samotné kvality, neboť vyšší kvalita se rovná detailnějšímu zpracování celého auta a bohužel také vyšší ceně. Proto může být někdy vhodnější zvolit měřítko menší, které sice poněkud sníží zpracování detailů, ale za to se budete moci pyšnit modelem, který jste již dlouho chtěli, ale nechtěli jste jej pořizovat v dané cenové hladině, popřípadě jste jej nemohli v jiné variantě vůbec najít.

Ať už se sběratelství zmenšenin automobilů chcete věnovat intenzivněji nebo naopak jen okrajově, či dokonce chcete mít pouhý přehled a vůbec je nesbírat, je dobré vědět, že základem celého sběratelství jsou právě měřítka.

Štítky:




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑