Peníze

Publikováno 3. ledna, 2020

Jaké otázky jsou důležité předtím, než si požádáte o úvěr?

 

Současný trh s úvěrovými produkty je poměrně rozmanitý, přičemž některé jsou dlouhodobého, jiné naopak krátkodobého charakteru. Co od takové půjčky očekáváte? Jaké informace si zjistit, abyste měli jistotu férovosti? Právě na to se podíváme v následujících řádcích.

Prvně musíme podotknout, že ať už jsou to mikropůjčky, nebo úvěry na vyšší částky, neměli byste podepisovat smlouvu bez jejího přečtení. I z mikropůjčky se časem může stát velký problém.

Potřebujete vůbec úvěr?

Záleží na tom, do čeho chcete investovat. Jestliže si chcete sjednat půjčku ihned bez doložení příjmu kvůli tomu, abyste mohli jet na dovolenou, je to nesmysl. Přece jen, bez moře se v letošním roce obejdete, nemyslíte? Opravdu se chcete zadlužit kvůli tomu, že nechcete slevit ze svých nároků?

Proč si nenašetříte peníze?

Česká populace je známá tím, že si raději půjčí, než aby si nejprve našetřila. Dokážete však splácet půjčku, když nejste schopni si našetřit nějaké peníze bokem? Optimalizujte své rodinné finance, snižte náklady a snažte se zvýšit příjmy, a začněte šetřit peníze, protože rezerva je velice důležitá.

Jak ovlivní splátka půjčky rodinný rozpočet?

I předplacená platební karta může negativně ovlivnit rozpočet vaší domácnosti. Přestože název předplacená platební karta působí honosněji, stále se však jedná o jakousi půjčku, kterou musíte splácet. Počítejte s tím, že měsíčně půjde pár stovek, respektive tisícovek pryč. Budou vám v rozpočtu chybět? Zvládnete platit ostatní závazky?

Sjednávat si půjčky bezhlavě je naprostý nesmysl, neboť byste se jen dostali do dluhové pasti, ze které je cesta dlouhá a hodně trnitá. Předtím, než si půjčku sjednáte, si položte výše uvedené otázky a odpovězte si na ně.

A pokud se nakonec rozhodnete pro úvěr, dávejte si pozor u něj nejen na úrokovou sazbu, ale i na sazbu RPSN, jež zahrnuje všechny náklady spojené s půjčkou. I na první pohled výhodná půjčka se totiž může kvůli vysoké RPSN prodražit.

 

Štítky:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑