Motivace

Publikováno 13. září, 2017

Jaké má plány David Rusňák a jeho DRFG?

Už od svého vzniku se investiční skupina DRFG snaží pomáhat v různých oblastech. V čele aktivit DRFG stojí David Rusňák, který podporuje řadu sociálních, kulturních a sportovních projektů. Přibližně před rokem přišel čas rozmanité podpůrné aktivity sjednotit. Proto vznikla Nadace DRFG. „Trendem v nadačních činnostech je i pomoc vlastními kompetencemi,“ říká výkonný ředitel Nadace DRFG David Macek.

David Macek: Skupina DRFG má velký cit vůči regionu

Na jaře roku 2016 založila investiční skupina DRFG vlastní nadaci. Přibližte prosím důvody jejího vzniku.

Skupina DRFG není jenom sešlostí lidí, kterým jde o maximální zisk. Má také velký cit vůči regionu. Jsme lokální patrioti a dáváme to konkrétně najevo. Po jedné pracovní cestě do Toskánska jsem šel na oběd s Petrou Rusňákovou a našimi prvorozenými syny Františkem a Janem Pavlem, které od sebe dělí týden. Jako čerstvý otec pěti dětí jsem byl po odvolání z politické funkce bez práce a ptal se známých po nějaké možnosti zaměstnání a tedy obživy pro rodinu. Sešel jsem se také se zakladatelem DRFG Davidem Rusňákem. Oba jsme si po několikátém setkání uvědomili, že jeho investiční skupina pomáhá regionu v řadě oblastí, ale nemá na rozdíl od jiných skupin svoji nadaci, která by podporu dělala systematicky, zastřešovala ji a byla tak trochu ambasadorem celé skupiny.

Můžete popsat konkrétně stávající činnost Nadace DRFG?

Rozhodli jsme se, že Nadace bude ustavena hodně univerzálně, abychom měli volné ruce v tom, koho a jak budeme podporovat. Od počátku jsme měli třeba jasno, že chceme podporovat festival Meeting Brno. Tak, aby se stal akcí, která bude významně ovlivňovat veřejnou atmosféru ve městě i na celé Moravě. Druhá věc, která se nám líbila, byl projekt na podporu finanční gramotnosti mládeže, zejména z neúplných rodin či dětských domovů. Na obě tyto záležitosti můžeme však nabízet více než jenom peníze. Trendem v nadačních činnostech je třeba i pomoc vlastními kompetencemi. My samozřejmě chceme, aby nadace nezištně přinášela radost, ale aby také byla mezinárodně ukotvena třeba v European Venture Philanthropy Association, která sdružuje prestižní nadace velkých společností, jako jsou německé finanční domy, Ikea, automobilky či třeba lichtenštejnská knížecí banka. Vedle tohoto institucionálního ukotvení vstupuje prostřednictvím Nadace DRFG do našeho prostředí také italská podnikatelská asociace Compagnia delle opere, která mne oslovila jakýmsi baťovským étosem. Jak je tedy vidět, DRFG není žádné neřízené letadlo, které neví kde směřuje, ale naopak, máme svou vizi.

Jaká je konkrétní firemní filantropie skupiny DRFG?

Někteří zaměstnanci DRFG začali spontánně přispívat na konto naší nadace a zmnožují tak její jmění, další avizovali, že se přidají. To je něco velmi silného, co působí i navenek. Viděl jsem to na užaslých tvářích svých přátel, spolupořadatelů festivalu Meeting Brno, když se dozvěděli, že na nemalý dar pro letošní ročník festivalu se skládají přímo lidé pracující pro investiční skupinu DRFG. Uvědomil jsem si, jakou moc má takový přistup.

Lze činnost Nadace DRFG shrnout do nějakého hlavního kréda?

Ano, to krédo zní: Všechno začíná setkáním. Je to nejen metoda naší práce, ale i moje osobní zkušenost z onoho zlomového roku v mém životě. Vděčně se vracím k setkáním s Petrou Rusňákovou, se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou, ale i k řadě setkání v zahraničí, kolem Expo Milano 2015, s židy a muslimy, u Lichtenštejnů, se sudetskými Němci či uprchlíky.

Vaše nadace podporuje zmíněný festival Meeting Brno, který je inspirován italským festivalem přátelství mezi národy Meeting Rimini. Náplní této převážně kulturní akce je hledání či přímo opětovné budování mostů s našimi středoevropskými sousedy a hosty i proměňování společné minulosti. Promluvte o jeho počátku…

V létě 2014 jsem se poprvé zúčastnil festivalu Meeting Rimini, což je největší akce svého druhu na celé planetě. Přál jsem si nabídnout zkušenost Meetingu i u nás na Moravě. Pak přišel Rok smíření s nezapomenutelnou Poutí z Pohořelic na Mendlovo náměstí. Katka Tučková mi následně cestou z Rimini 2015 volala a přizvala mě k vytvoření platformy, která by atmosféru smíření v Brně udržovala a podporovala. Všechno do sebe podivuhodně zapadlo…

Také letošní ročník festivalu Meeting Brno proběhl za významné podpory Nadace DRFG. Jaké nové možnosti toto spojení festivalu přineslo?

Především se podařilo poskládat úžasný organizační tým. V srpnu jsme se ocitli v programu Meetingu Rimini po boku tuniského nositele Nobelovy ceny míru 2015 a desítek globálně významných osobností. Italští přátelé spolu s Rhein-Meetingem Köln nás pozvali ke společnému evropskému projektu, navázali jsme partnerství se skvěle obsazovaným New York Encounter i s organizátory meetingů/encounterů v Barceloně, Madridu, Londýně a Lisabonu. V březnu pak mezinárodní časopis Tracce zařadil Meeting Brno po boku komunity Taize a ženevského centra excelence CERN k příkladům naděje pro Evropu v krizi.

Jak už bylo zmíněno, DRFG podporuje řadu sociálních, kulturních a sportovních projektů. Pomáháte nějak konkrétně i skutečně potřebným, kteří nemají na drahé jídlo a šaty či obydlí?

DRFG je nejvýznamnějším soukromým podporovatelem domova Horizont v Kyjově, tedy zařízení pro lidi s těžkým tělesným a mentálním postižením. Podpořili jsme sdružení na pomoc těžce postiženým Ruka pro život v Brně a v Praze. Pomáháme brněnskému Klokánku, místní diakonii či Diecézní charitě Brno. Charita vydražila nadační deštníky, které zdobily na konci léta ulici Českou. Výtěžek šel lidem bez domova. Platíme jí také terénního sociálního pracovníka, který pomáhá v nejchudších částech Brna.

Štítky: ,




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑