Motivace

Publikováno 8. Leden, 2016

1

Jak utužit pracovní kolektiv?

Tým, týmová spolupráce a utužení kolektivu patří k nejpoužívanějším termínům, kdykoli se hovoří o pracovním prostředí, atmosféře v něm a následných výkonech teamu. Ne vždy je atmosféra ideální a ne vždy pracuje team jako jeden člověk. Proto je důležité na spolupráci a atmosféře v kolektivu neustále pracovat a vylepšovat ji.

Vylepšení týmové spolupráce

Člověk k životu potřebuje druhé lidi, proto by měl být schopen s nimi spolupracovat, a to nejen v osobním životě, ale také na pracovišti. Spolupráce je pro atmosféru ve firmě i její fungování velmi důležitá.

Osvědčeným tmelícím prvkem je práce na společném projektu. Důležité je, aby přispěli všichni členové teamu. To, že se lidé dívají na stejné věci různě, není nic špatného, naopak, je to výhodou pro týmovou spolupráci. Dále je velmi důležité, aby si zaměstnanci uvědomili, že vložení nadšení do práce je i pro ně přínosem.

Vylepšení teamové komunikace

Komunikace s lidmi je nezbytnou součástí našich životů, jelikož každý den řešíme nejrůznější (komunikační) situace, proto je dobré tyto dovednosti ovládat a soustavně na nich pracovat. Zaměřte se na vylepšení komunikace ve vašem teamu a odměnou vám bude zlepšení atmosféry na pracovišti a týmové spolupráce.

Využijte každou příležitost k diskuzi. Hromadná komunikace slouží nejenom k výměně názorů, ale také ke sblížení protichůdných stanovisek. Je dobré pořádat pravidelné meetingy či porady, kterých se zúčastní většina teamu. Na těchto poradách se mohou probrat všechna témata, i ta méně příjemná. Každý člen by měl něčím přispět a vyjádřit svůj názor.

V průběhu diskuze je důležité zachovat slušné chování. Vyslechnout si kolegu a akceptovat jeho názor, i když může být úplně jiný, nežli ten náš. Všechny názory jsou přínosem do diskuze.

Teambuilding

Teambuilding, neboli budování teamu, patří k moderním metodám teamového rozvoje, která slouží k vylepšení mezilidských vztahů na pracovišti a utužení celého kolektivu. Jedná se o spolehlivý způsob jak nastartovat energii, zvýšit dynamiku v teamu, zlepšit komunikaci i teamovou práci, pročistit atmosféru ve firmě a rozpohybovat zaměstnance k větší produktivitě.

Celý systém teambuildingových akcí pracuje se třemi základními pilíři, kterými jsou zážitek, zpětná vazba a nová zkušenost. Do teambuildingů jsou tak často zařazovány strategické a taktické hry, sportovní programy a série na sebe navazujících úkolů podporujících komunikaci, kooperaci, řešení problémů nebo týmovou práci.

1280px-Team_Building_Lanzarote

S pomocí určitých cílených aktivit působí teambuilding pozitivně na:

 • budování teamu a stmelení kolektivu
 • prohloubení mezilidských vztahů a upevnění kolektivu
 • osvěžení a zlepšení atmosféry na pracovišti
 • rozvoj komunikace v teamu
 • zrychlení teamové dynamiky a rozvoj týmových rolí
 • posílení důvěry a loajality
 • motivaci k lepším výkonům
 • aktivní odpočinek – odreagování, relaxaci, rozvoj kreativity, apod.

Soft skills kurzy

Další z možností, jak zdokonalit a rozvíjet potenciál vašich zaměstnanců, je účast na soft skills kurzech. Tyto kurzy se zaměřují na rozvoj nejzákladnějších měkkých dovedností, které je ve společnosti i firmách stále více žádanější. Mezi měkké dovednosti patří například komunikativnost, spolehlivost, organizační schopnosti nebo kreativní myšlení. A právě tyto dovednosti lze na soft skills kurzech budovat a rozvíjet.

Můžete se například přihlásit do kurzu komunikačních dovedností, kde se naučíte jasně, efektivně a srozumitelně komunikovat. V kurzu prezenčních dovedností se můžete vy i vaši zaměstnanci naučit, jak co nejlépe a nejsrozumitelněji předat kolegům či zákazníkům informace, dovednosti a nápady či jak připravit špičkovou prezentaci.

Štítky: , ,
One Response to Jak utužit pracovní kolektiv?

 1. Václav says:

  Máte někdo zkušenost s firmou, která organizuje teambuildingy? Předem děkuji za rady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑