Práce

Publikováno 18. dubna, 2023

Jak přestěhovat sídlo firmy?

Aby mohla být firma zapsaná v obchodním rejstříku, musí mít nějaké sídlo. Asi nikoho nepřekvapí, že většina firem sídlí ve velkých městech. Jenže co když je nutné sídlo změnit? Pokud vás čeká stěhování v rámci jednoho města, je to o něco jednodušší. I tak ale musíte splnit hned několik náležitostí.

Už při zápisu je výhodnější do společenské smlouvy neuvádět celou adresu sídla, ale pouze obec – například Brno. Pokud následně dojde ke stěhování v Brně, nemusí se měnit zakladatelské listiny a svolávat valná hromada. Pokud však uvedete celou adresu, případně pokud se stěhujete do jiné obce, změnu musí valná hromada schválit a musí být proveden notářský zápis.

Souhlas s umístěním sídla

Vlastník nemovitosti musí souhlasit s tím, že v jeho objektu bude firma sídlit. Souhlas musí být doplněný výpisem z katastru nemovitostí, který není starší než tři měsíce. S těmito dokumenty pak můžete podat návrh na změnu sídla společnosti k příslušnému rejstříkovému soudu. V tomto návrhu už musí být uvedená celá adresa, nikoliv pouze obec. Soud má na učinění rozhodnutí pět dní.

Informace pro úřady

Pokud soud změnu sídla schválí, musíte informovat příslušné správní orgány, tedy živnostenský a finanční úřad, a to do patnácti dnů od schválení. Pokud máte zaměstnance, je vaší povinností informovat o změně okresní správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu, a to do osmi dnů od schválení.

Pak už nic nebrání tomu, aby započalo samotné stěhování. Dobře si rozmyslete, co s sebou musíte skutečně brát, a bez čeho se v novém sídle obejdete. Rozvržení prostor si dobře promyslete. Není od věci komunikovat také se zaměstnanci, jak by si nový pracovní prostor představovali. V první řadě jde totiž o zaměstnance a jejich potřeby.

Vyřídili jste všechny právní náležitosti? Stehovani-brno.cz se postará o zbytek. Rychle, profesionálně a včetně montáže a demontáže nábytku.

Štítky:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑