Peníze

Publikováno 28. června, 2017

Hurá do důchodu

Mladí lidé pořád na důchod myslí a snad každý už se těší, až si tuto část života bude užívat. Ale víte, jaké to jde pro osoby, které před důchodem už mají? Zkuste se vžít do starších lidí, co mají důchod za dveřmi, protože oni to tak optimisticky nevidí.

Mám před důchodem

Mladí lidé to ještě neznají, ale když se dostanete do věku, kdy už máte před důchodem, tak si hned uvědomíte několik věcí. Například, že starobní důchod znamená, že jste starý, protože už je to v názvu a tak začnete přemýšlet o tom, jestli jste si v životě pořádně užili, za čím jste se celý život dřeli a jestli to stálo za to a pomalu začnete přemýšlet i nad smrtí, protože to je hned další etapou po důchodě. Jsou to velice depresivní myšlenky, ale když víte, že máte jednu část a poměrně dlouhou část života za sebou, tak se rádi ohlédnete nad tím, co bylo.

První okamžiky

Velkou výhodou je, že je to jen ten počáteční stav, je to jen takový šok, než nastane to uvědomění a myšlenka hurá do důchodu. U většiny lidí to trvá jen pár dní, než si zvyknou na to, že ráno nemusí vstávat do práce a podobně a hlavně to většina důchodců na sobě ani nenechá znát právě proto, že mnoho lidí považuje důchod za tak velkolepou událost. Samozřejmě, že záleží na daném člověku, někdo se s tím smíří rychleji, někdo pomaleji, záleží i na tom, co ho v důchodě čeká.

Spousta času

Myslete na to, že když se babička nebo děda dostanou do důchodu, tak najednou budou mít spoustu času a zpočátku nebudou vědět, jak ho využít, proto byste měli být trochu trpěliví, když budou ze začátku často volat anebo vyžadovat vaši návštěvu a podobně. Možná se to nezdá, ale je to velká změna a hlavně hrozně narychlo, protože opravdu ze dne na den zůstanete najednou doma, proto se v mnoha důchodcích střídají různé pocity. Jednak úleva z toho, že si na chvíli od práce odpočinou, pak ty deprese že už jsou staří a mají kousek od smrti a pak možná i nuda.

Zpříjemnění důchodu

Jestli chcete, aby vaši prarodiče byli nadšení a těšili si na důchod, pak byste jim tu cestu měli nějak zpříjemnit a usnadnit, zejména těm, kteří ještě nemají vnoučata. Zní to trochu vtipně – zpříjemnit cestu do důchodu, ale někdy je to opravdu důležité, aby si děda s babičkou stále připadali užiteční a schopní. To můžete udělat mnoha způsoby, ten nejlepší jsou vnoučata, což pomůže obou stranám. Ovšem pokud ještě nemají vnoučata, můžete zvolit jiné množnosti, velmi efektivní je dát babičce a dědečkovi nějakou práci, kterou prostě nikdo jiný udělat nemůže. Například vám může babička uplést šála na zimu, protože nikdo jiný plést neumí anebo může děda nakosit srp, protože to taky nikdo jiný neumí a podobně. Vy tak projevíte velkou službu svým důchodcům a také to bude výhodné i pro vás, samozřejmě, že to nesmíte s prací přehánět, musí mít i prostor na odpočinek, ale mělo by to být vyvážené.

Důchod je možná nejkrásnějším období, ale musí se naučit si ho užívat!

Štítky: ,
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑