Peníze

Publikováno 8. září, 2023

Hledáte zajímavou investiční příležitost bez rizika? Volte zlato!

Dávno pryč jsou doby, kdy si lidé střádali peníze na horší časy doma pod polštářem. Zejména mladá a střední generace začíná uvažovat ekonomicky a myslí na budoucnost, nebojí se proto investovat. Ne každý se však v oblasti investic vyzná a nechce zbytečně riskovat. Pak je dobré si najít produkt, u něhož je riziko ztráty peněz naprosto minimální. Tradiční sázkou na jistotu je zlato.

O zlato projevují stále větší zájem drobní investoři

Pod pojmem investiční zlato si rozhodně nepředstavujte nějaké šperky, zlaté hodinky apod., byť i tyto předměty se do jisté míry dají považovat za investici. Jde o certifikované zlaté slitky neboli cihličky a zlaté mince, které jsou dnes už běžně k dostání ve specializovaných obchodech a eshopech, kde jejich prodej zažívá velký boom. Prodejci pro letošní rok hlásí rekordní zájem nových klientů, kteří vkládají i menší množství peněz do cihliček a mincí. Zmiňuje to zakladatel renomovaného eshopu zlate-mince.cz, pan Pavel Trtík: „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky o hmotnosti 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého.“

Ještě před několika lety se investiční zlato prodávalo hlavně bohatým investorům, kteří do něj vkládali miliony korun naráz. Dnes už si můžete pořídit zlaté slitky a mince v tisícikorunových hodnotách, díky čemuž jsou dostupné skutečně široké veřejnosti. Eshopy rovněž přispěly k nárůstu zájmu, protože si zlato koupíte online přes počítač z domova či kanceláře tak, jak jste zvyklí, když si pořizujete běžné spotřební zboží a objednáváte služby.

Zlato je výbornou investiční příležitostí, jestliže chcete bezpečně uložit vaše peníze a zajistit je proti případné inflaci. Poslední měsíce ukazují, že inflace opravdu stoupá, což během pandemie koronaviru mnozí odborníci předpokládali. Kdo tehdy investoval do zlata, rozhodně neprodělal, ba spíše naopak. I dnes je ale nákup zlata rozumnou volbou.

Nemusíte počítat s DPH

Zlato má oproti jiným komoditám velkou výhodou. Zatímco pro stříbro a další produkty platí povinnost platby DPH ve výši 21 %, investiční zlato je od této daně osvobozeno. Hodláte-li do něj investovat více peněz, pak je nulová DPH ohromnou výhodou. Právě z tohoto důvodu se zlaté mince a slitky stávají hitem.

Jaké zlaté slitky a mince jsou v kurzu?

Před koupí investičního zlata je dobré si projít nabídky jednotlivých obchodů. Aktuálně v nich naleznete třeba zlaté dukáty, na nichž je vyryt Karel IV., nejvýznamnější panovník v českých zemích. Dále jsou populární také rakouské zlaté mince Wiener Philharmoniker. Dáváte-li jako investoři přednost spíše cihličkám, pak se musíte spokojit se zahraniční nabídkou, neboť se v České republice zlaté slitky nevyrábějí. Prodejci je sem dovážejí z okolních zemí, hlavně z Rakouska, Německa či Švýcarska. Za pozornost stojí kupříkladu švýcarské zlaté slitky Argor Heraeus, jež jsou v porovnání s mnoha konkurenčními produkty cenově výhodnější, což pro vás jako budoucí nové investory může být jedním z důležitých faktorů.

Zlato z tuzemských obchodů si v poslední době hodně oblíbili také Slováci. Rádi cestují třeba do Vsetína, kde je jedna z kamenných poboček, ale nakupují také online, protože dnes už nejsou tak značnou překážkou poplatky za mezistátní převody peněz mezi bankami. „Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně“, vysvětluje Kamila Bantová ze Zlatých mincí.

Investiční zlato má svoji budoucnost. Pokud se do něj rozhodnete investovat, zajistíte si potřebnou ochranu peněz před inflací a budete mít jistotu, že v budoucnu bude kam sáhnout, přijde-li osobní či celorepubliková finanční krize.

Štítky:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑