Nezařazené

Publikováno 14. srpna, 2018

Co je filtr pevných částic? Proč je u vozidel tak důležitý?

Jednou z nenahraditelných součástek dieselových automobilů je filtr pevných částic, jehož úkolem je zamezit tomu, aby se karcinogenní látky a další nečistoty pro zdraví škodlivé nedostaly do ovzduší. Ovšem občas se filtr pevných částic zanese a ucpe, a tím pádem začne automobil ztrácet výkon. Ještě se navíc zvýší jeho spotřeba.

Jakmile začne váš čtyřkolý miláček ztrácet výkon, nebo se výrazně zvýší jeho spotřeba, jsou to první dva signály, že se něco děje s filtrem pevných částic. U některých vozidel se dokonce rozsvítí kontrolka DPF, která vás informuje o tom, že je nezbytné navštívit kvůli znečištěnému filtru servis.

Jaká je životnost filtru?

Jelikož je filtr pevných částic poměrně drahým prvkem vozidla, je nezbytné o něj náležitě pečovat, a proto je čištění filtru pevných částic velice důležitým procesem. Prodloužit jeho životnost můžete nejen čištěním, ale také správným stylem jízdy. Vozidla s dieselovým motorem jsou určena zejména na delší vzdálenosti, tudíž jim neprospívá jenom jízda po městě. V takovém případě se filtr zanáší mnohem více, a tím pádem je čištění DPF opravdu žádoucí. Při delší vzdálenosti se totiž aktivuje takzvaná samoregenerace filtru, což se o městském ježdění říct nedá.

Proč filtr neodstraňovat?

Jakmile byste se rozhodli k odstranění filtru pevných částic, vystavili byste se riziku vysoké pokuty. Dokonce neprojdete ani technickou kontrolou, a tak bez DPF na technickou kontrolu ani nejezděte, prvně si nechejte automobil opravit. Čištění filtru vás vyjde na pár set až tisíc korun, zatímco za novou součástku dáte i více než deset tisíc korun, samozřejmě záleží na konkrétním modelu vozidla.

Tip na závěr: Občas nastane situace, kdy potřebuje člověk půjčit dodávku. Pokud tedy hledáte půjčení dodávky Ostrava, podívejte se do nabídky autopůjčovny pujcovna-dodavky-ostrava.cz.

Štítky:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑