Vzdělání

Publikováno 5. Září, 2016

0

Dědečku, poraď mi

Mnoho starých lidí, zejména mužů, má tendenci všem mladým radit. Ovšem mnoho mladých lidí dobrou radou pohrdá a často je pro ně radící děda na obtíž. Ovšem je nutné si uvědomit, co ta rada znamená pro toho staršího člověka.

Dobrá rada nad zlato

Tímto známým a moudrým pořekadlem bychom se měli řídit. Někdy nastanou patové situace či příklady, s kterými si nevíme rady a potřebujeme poradit. A od koho jiného si nechat poradit, než od těch nejstarších? Dědečkové a babičky mají spoustu rad, ale všechny jejich rady jsou nad zlato. Protože tito lidé žili i v době, kdy nebyl internet, a museli na vše najít řešení sami, takže mají spoustu zkušeností, které by rádi přenesli i vám. Je to od nich velice pěkné gesto.

Zkušenosti zůstávají

Pravdou je, že mnoho mladých lidí si rad od starších neváží, protože je považují za zastaralé, ale ve skutečnosti ty vaše babičky a dědečkové tyto zkušenosti dostávali v mladém věku. V sedmdesáti letech už lidé spíše sedí doma a ven jdou jen nakoupit či vynést koš, takže nemají mnoho příležitostí k získávání nových zkušeností, čímž je dokázáno, že jejich dobré rady jsou opravdu nad zlato a v žádném případě nemohou být zastaralé.

Staří lidi nám radí, aby si připomněli mládí

Starým lidem nemůžeme nadávat anebo je označit za nepotřebné, když nás od něčeho zdržují, protože sami budeme jednou staří a budeme chtít dávat lidem dobré rady. Babičky a dědečkové mají dobrý důvod, proč to dělají. Kromě toho, že by vám rádi pomohli, tak si tím chtějí připomenout dobu, kdy to sami prožívali. Mnoho studií poukazuje na to, že staří lidi chtějí radit jen proto, aby sami sobě dokázali, že jejich život stál za to.

Všichni budeme jednou šediví

Až příště odmítnete radu staršího, tak si uvědomíte, jakou jste udělali chybu. Jednak ta rada byla užitečná, ale hlavně jste urazili nějakou starší osobu. Všichni stárneme a myslete na to, že až budete staří, tak budete také chtít rozdávat dobré rady nad zlato, abyste si aspoň na chvíli dopřáli návrat do mladých let, a proto vždy vyslechněte, co vám babičky a dědečkové radí. I kdybyste tu radu nevyužili, aspoň potěšíte svého blízkého. A potěšit můžete i cizí starší osoby.

Vytvořte svým prarodičům jejich mládí

Když vyslechnete rady i zážitky svých prarodičů, potěšíte je. A tak jistě ze svých zkušeností víte, že vám potom budou stále dokola dávat stejné rady a stále dokola budou vyprávět stejné zážitky. Abyste to nemuseli několikrát měsíčně poslouchat, vytvořte si něco jako deník, tím uspokojíte nejen sebe, ale také ony starší osoby. A můžete jim deník věnovat třeba na kulatiny, protože budete mít originální dárek, který darovaného určitě dojme. Klidně si s tím můžete pohrát a udělat takovou fotoknihu ze zkušeností a zážitků.

Největší radost starým lidem uděláte, když si vyslechnete všechny jejich rady i zážitky, ale někdy vám to čeká vícekrát za sebou.

 

Štítky: , , , ,
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑