Motivace

Publikováno 5. dubna, 2014

Vnitřní motivace

Základem motivace je, aby se daná osoba odhodlala k lepším výsledkům. K tomu často pomůže jistá hmotná odměna, ale nefungovalo by to bez vnitřní motivace.

Vnitřní motivace, co to vlastně znamená?

Vnitřní motivace je takový typ motivace, když osoba zapůsobí sama na sebe anebo třeba i na jinou osobu a motivuje jí bez nějaké odměny. Znamená to, že potřebuje zasáhnout psychiku a hlavně myšlení dané osoby či sama sebe, aby dosáhla toho, co chce.

Jak pracovat s vnitřní motivací?

K tomu, abyste někoho mohli vnitřně motivovat, potřebujete danou osobu velmi dobře znát, a proto se takový typ motivace nejlépe uplatňuje sám na sobě. Jde o to, abyste si uvědomili, že nepotřebujete nějakou odměnu, ale že to co děláte a jak to děláte, děláte pouze kvůli sobě a hlavně pro sebe. Člověk si uvědomuje, že nepotřebuje nějakou hodnotnou odměnu, protože tou odměnou je on sám a to jakým způsobem se chová. Místo finančního obnosu stačí pocit, že jste někomu pomohli, že jste udělali něco užitečného a podobně, což z vás dělá lepšího člověka. Vnitřní motivace se nemusí týkat pouze motivaci k práci, ale jde hlavně o spojenost samého se sebou.

Jak poznám člověka, který je vnitřně motivován?

Někdy lze poznat takového člověka hned na první pohled, protože je velmi zapálený a cílevědomý, prostě a jednoduše se ve všem snaží. Ale to nemusí být hned prvním znakem, jsou lidé, na kterých to hned po prvním pohledu nepoznáte, ale třeba se o tom dozvíte po nějaké době spolupráce či přátelství a podobně. V mnoha případech jde o lidi, které v životě potkalo nějaké velké neštěstí, a jsou dostatečně silní, aby se tím netrápili napořád, proto je to vede k vnitřní motivaci, aby tento smutek nějak ze sebe vyhnali.

Potřebují lidé s vnitřní motivaci, nějakou speciální péči?

Speciální péče je tak trochu nadsázka, přece jenom jde o klasického člověka, který chce pouze něco dokázat. Avšak je důležité, abychom jej v tom podpořili, a proto si zaslouží chválu a mnohdy i obdiv. Kdyby nastala situace, že se daná osoba opravdu snaží, je vnitře motivována, ale její snaha se jí nijak nevrací, necítí ten pocit, že to dělá pro sebe, že lidé kolem mají k ní třeba větší úctu a podobně, tak se tato motivace může změnit v depresi a podobně.

Štítky:




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑