Vzdělání

Publikováno 22. srpna, 2014

Průvodce studenta prvního ročníku na vysoké škole

Gratuluji vám, budoucím studentům vysokých škol. Věřím, že mnoho z vás se dostalo na druhořadou školu a nebyli tolik šťastní, jako těch 5% studentů, kterým se splnil sen a dveře budoucnosti se jim otevřely mnohem víc, než vám. Nemáte pravdu, nevěříte? Pak tedy poslouchejte.

Každý, kdo toužil po studiu na vysoké škole měl jasný nebo alespoň téměř jasný cíl, kam chce směřovat. Málokomu se to bohužel podařilo, ale tím všechno jen začíná. V dnešním světě není důležité, jaký obor vystudujete, z učitelky pro mateřskou školu se záhy můžete stát společnice v podniku a z vysokoškolského kantora ekonomie může vzrůst úspěšný investor do akcií. Tím chci poukázat na nedůležitost zvoleného oboru. Samozřejmě nechci rozčilit vás, studované doktory či právníky, zvěrolékaře či chemické mistry. Svět vám ukáže širokou škálu možností jak naložit se svým životem, což zjistíte už na vysoké škole a uvědomíte si, jaké kombinace s vaším oborem jsou nadále možné, buďte kreativní, tvořiví. Je možné vše, na cokoliv pomyslíte.

Vysoká škola vám nabídne stáže, výměnné pobyty, studium v zahraničí atp. Při psaní ročníkové či seminární práce můžete získávat kontakty do budoucího života i když vám to zprvu přijde zbytečné a mnohem namáhavější, než zjišťovat informace z internetu.

Jaké si to uděláte, takové to budete mít

Na jakékoliv škole – vysněné či „zbylé“, je nutná příprava a na řeči, jako že se vysokoškoláci učí jen při zkouškovém, se vykašlete. Veškeré studia prokazují, že informace, které vstřebáváte postupně, jste schopni zužitkovat dlouhá léta Vašeho života, kdežto informace, které do sebe soukáte 5 dní před zkouškou, se Vám vykouří z hlavy jakmile potřebnou zkoušku zvládnete.

Vím, není jednoduché studovat každý den přesto, že na zítra nic umět nepotřebujete, ani tak studium nepodceňte. Vymlouvání se po zkouškovém v podobě: ten či ta si na mne zasedli a proto mne vyhodili je uspokojivé pouze v tom případě, že tomu tak opravdu bylo. Nalhávání rodičům tohoto výmyslu možná neuspokojí ani je, jsou to přece oni, kteří vám studium hradí a plně vás podporují, prokazujte jim proto svoji vděčnost vaší zodpovědností.

Několik užitečných rad:

1. Oslovení profesora

Před nástupem do prvního ročníku pečlivě nastudujte tituly profesorů, inženýrů, magistrů, bakalářů nebo také doktorů věd, právníků a tak podobně. Mnohým na tom nezáleží a spokojí se s oslovením „pane Nováku“, ti zbylí, kteří si na svém titulu potrpí vám to ale vrátí i s úroky. Tituly a příjmení vyučujících si proto zapište třeba do rozvrhu, věřte, že budete vděční.

2. Přijít včas

Přesnost je výsada králů, proto se jimi staňte. V tomto případě nemůže platit „Jak Ty mně, tak já Tobě.“ Protože pozdní příchod vašeho vyučujícího vás neopravňuje k pozdnímu příchodu, ať se vám to líbí nebo ne.

3. Uvědomělé jednání, chladná hlava v každé situaci, mlčeti zlato

Vyučující bývají často důležitější, než je potřeba, vy se nad takové situace musíte povznést. Zachovejte chladnou hlavu a přehnaných výstupů si nevšímejte, zažijete jich ještě spousty. Řeči od cesty si nechte pro sebe, náhlá špatná nálada vyučujícího bude do dalšího semináře či cvičení ta tam, tak ze sebe neudělejte terč hned v prvním semestru. Mohlo by se vám to nemile vymstít.

Koupit či nekoupit skripta a učebnice?

To je otázka, kterou trápí každého druhého prváka. Je to zbytečnost, pokud ale rádi investujete, pak si pořiďte knihy, které se vám hodí na celé studium, je nesmysl koupit si učebnici, která se vám hodí v jednom semestru a pak ji budete zoufale prodávat a málokdo ji bude chtít. Pokud studujete ekonomii, investujte do dobré ekonomické knihy, nic jiného se vám nevyplatí.

Koleje VS byt

Téměř každý student nastupující do prvního ročníku přemýšlí, kterou variantu zvolit. Byty lze zvolit v podobné cenové relaci jako koleje a přitom jsou mnohem pohlednější, klidnější a když dobře hledáte, najdete krásné byty s příjemnými majiteli. Na bytě ale neseženete učebnici, která na vás nezbyla v knihovně a vy si ji na hodinku potřebujete půjčit, nenavážete tolik vztahů, kolik by jste navázali na kolejích a zaručeně neužijete kolik zábavy. Každý ale ať jedná dle svého uvážení, u obou variant je nespočet výhod, tak jako nevýhod.

Brigáda při studiu

Přemýšlíte-li o práci během studia, rozhodně se do této možnosti nepouštějte bezhlavě s vidinou větších peněz. Samozřejmě firmy žádající výpomoc naslibují pohyblivou pracovní dobu, alespoň 15 hodin týdně atd., máte pocit, že to zvládnete a ono by to tak ve skutečnosti bylo. Upíšete se smlouvou a v tom na vás zaměstnavatel začne naléhat, že by vás potřeboval tehdy a tehdy. Nebudete tolik odvážní k odmítání a studium budete odkládat na druhou kolej. S prací počkejte nejdříve do druhého semestru, až si sami okusíte, zda školu zvládáte a zbývá vám dostatek času na odpočinek a práci.

Zajisté máte mnoho kamarádů na vysokých školách, nemějte strach a ptejte se na věci, které vám nejsou jasné, každá škola, fakulta má obvykle založenou stránku na Facebooku, pohledejte tam a zeptejte se studentů o rok či dva starších než jste vy. Rádi vám poradí, na co si máte dát pozor a který předmět či vyučující se dá zvládnout levou zadní. Informace si berte k srdci, nakonec uvidíte, k jak velkému užitku vedly.

Přeji vám mnoho štěstí, zdaru a úspěchů v nové části vašeho života a pamatujte, že i malé zaváhání na začátku se jen velmi těžce stornuje a velmi těžce se dokazuje, že nejsem taková, či takový, jak jsem se zaprezentoval/a.

Napsala: Soňa Remová

Štítky: , , ,




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑