Práce

Publikováno 3. října, 2016

Jak úspěšně projít vstupním pohovorem

Stres, pocení rukou a ranní nevolnost, to vše nás může doprovázet před pohovorem na místo, o které stojíme a kterým se zkrátka nevyhneme. Existuje ale několik základních pravidel, kterými můžeme na pracovním pohovoru zazářit. Je také důležité říct, že než vás k pohovoru vůbec někdo pozve, musíme o sobě dát vědět. Nejefektivnější způsob jak doručit životopis je přinést ho osobně.

Web firmy

Pozvou-li vás na pohovor na základě vašeho životopisu, pravděpodobně to nebude z hodiny na hodinu a vy tak máte čas zjišťovat o firmě různé informace. Prozkoumejte webové stránky firmy, hledejte zajímavosti, pročtěte si historii firmy a zajímejte se o to, kdo je jednatelem, prokuristou atp. Internet je mocnou zbraní, nezůstávejte tedy jen u webu firmy, ve které se ucházíte o místo, hledejte i na jiných stránkách.

Prezentace sebe samého

Než půjdete na pohovor, přemýšlejte nad základními otázkami, na které budete nuceni odpovídat. Nad otázkami typu „Jste svobodná/ý, vdaná/ženatý,…“ není třeba dopředu přemýšlet, na čem si ale dejte záležet, jsou otázky, které vyžadují přípravu. Zamyslete se nad tím, kde byste chtěli být za 10 let, mějte racionální důvody, proč jste právě vy vhodný kandidát na konkrétní pozici. Častou otázkou, která vás může překvapit je, kdy jste se naposledy opil/a. Pokud se to stalo minulý týden k příležitosti narození vašeho syna, je to pochopitelné, jako důvod však není vhodné uvést „posezení s přáteli“ s dodatkem „scházíme se tak každou středu“. S takovou asi vhodným kandidátem nebudete. Na pohovoru však nelžete. Dříve nebo později vyjde pravda najevo a tříměsíční zkušební doba je na to dlouhá dost.

Nemluvte špatně o současném/minulém zaměstnání

Na pohovoru se váš potenciální budoucí zaměstnavatel bude velmi pravděpodobně zajímat o vaši současnou či minulou pozici, jak jste byl/a spokojen/a, proč odcházíte a podobně. Máte-li na zaměstnavatele negativní recenzi, nijak vaše pocity nerozmazávejte. Zachovejte klidnou hlavu a spíše se snažte být loajální vůči firmě, kde jste působil/a. Bylo-li vám ukřivděno, nemá cenu pomlouvat možná novému zaměstnavateli toho starého, může totiž přemýšlet nad tím, čeho by se nakonec dostalo jemu.

Večer před pohovorem brzo ulehněte, je důležité vypadat svěže a přicházet s dobrou náladou. Rozhodně nechoďte pozdě! Existují samozřejmě okolnosti, které neovlivníte, jako například uzavírka silnice kvůli dopravní nehodě avšak zpozdit se kvůli zaspání je takřka neomluvitelné. Pamatujte na to, že první dobrý dojem napodruhé neuděláte. Myslete na vhodné oblečení, nejlepší volbou je vždy košile a hezké kalhoty. Nejste-li příznivcem podpatků, ale naopak se nejlépe cítíte v teniskách, zvolte alespoň polobotky či baleríny. Vždy však dbejte na to, abyste se cítili ve zvoleném oblečení pohodlně a nic vás nestahovalo ani neomezovalo. S líčením to není třeba přehánět, jděte tak, jak je dobře vám a nehrajte si na nikoho jiného. O práci se přece zajímáte vy.

Hodnocení pohovoru

Po pohovoru si většinou firma ponechává dobu na rozmyšlení, tento čas je určen na přemýšlení i vám. Dobře zhodnoťte, zda budete s prací spokojeni, mnoho vám řekne průběh pohovoru. Jestliže probíhal s jednatelem či majitelem firmy, je viditelné, že je firma dobře vedená a vedení zajímá, koho budou zaměstnávat. Konec konců sami poznáte, na jaké úrovni pohovor byl.

Štítky: , ,




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑