Vzdělání

Publikováno 4. dubna, 2015

I senior se může stát studentem anebo Univerzity třetího věku

Dnes, v době, kdy se důchody stále prodlužují, musí i senioři myslet na své vzdělání, aby nebyli ve svém zaměstnání nahrazeni mládeží těsně před důchodem anebo, aby si v takovém případě mohli rychle najít jiné zaměstnání. K tomu, aby byl i senior stále v obraze, pomohou i univerzity třetího věku.

Co jsou to univerzity třetího věku?

Mnoho lidí asi tuší o co jde a možná, že někteří senioři už si tím i prošli, protože jde o speciální programy určené pro seniory. Tyto programy pořádají vysoké školy a díky tomu umožňují vzdělání i lidem, kteří studenty už dávno nejsou. Takže i z vaší babičky se může díky těmto programům stát vysokoškolačka a třeba bude mít ještě vyšší titul než vy samotní.

Proč byly tyto programy umožněny?

Jednak je to proto, že se mění doba. V dnešní době vidíme velký nárůst techniky, kterou mnozí starší lidé neznají a samozřejmě také nové vyučovací metody a více informací, o které bylo mnoho seniorů ochuzeno. A aby zbytečně nepřicházeli o svá místa anebo o nové možnosti, mohou se dále vzdělávat. A dalším důvodem je to, že senioři nejsou jen staré babičky a staří dědečkové, kteří již dávno přišli o sluch a paměť, ale že stále to jsou aktivní lidé, kteří se umí chytnout příležitosti.

Které vysoké školy nabízí studium seniorům?

Tento trend se poměrně rozmohl a díky tomu dnes najdeme velkou škálu vysokých škol, které nabízí studium i pro seniory. Senioři mohou získat nové informace z oblasti ekonomicky, techniky, zemědělství, stavebnictví, strojní, psychologii a mnoho dalších. Dnes existuje snad vše, na co si senior vzpomene a lze je studovat v mnoha městech. Tento program má například univerzita v Praze, ale také v Českých Budějovicích či Brně a mnoho dalších.

Co musí senior udělat, aby se dostal na takovou to univerzitu?

Každá univerzita třetího věku si stanovuje své podmínky, za kterých seniora buďto přijme či nepřijme. Většina škol má pravidlo, že senior, který se o studium uchází, již musí být ve věku starobního důchodu, avšak není to pravidlo, které by platilo na všech školách. Avšak za tyto univerzity se ve většině případů platí, cena škol je odlišná, záleží na tom, jakou vysokou školu si vyberete.

Jak vypadá rok na univerzitě třetího věku?

Univerzita třetího věku je podobná jako klasická vysoká škola. Jednak je rozdělena na dva semestry a jednak trvá buďto tři anebo více let. A po jejím dokončení bývá uskutečněná promoce, což je oslava toho, že jste studium úspěšně zvládli a také absolventi dostanou osvědčení či certifikát.

I babičky a dědečkové jsou inteligentní lidé, tak prč by nemohli studovat vysokou školu?

Štítky: , ,




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑