Nezařazené

Publikováno 28. listopadu, 2017

Fakta, která jste o dámském prádle nevěděli

Historie dámského spodního prádla sahá až do starověku, kde vznikly netypické kalhotky, které byly předvojem dnešního spodního prádla. Věděli jste, ve které době se kalhotky vůbec nenosily, jaké materiály byly v minulosti oblíbené a jakou událostí začal revoluce v oblasti spodního prádla?

Začátky v Egyptě

Starověké Egypťanky nosily dvě kratší sukýnky, které byly schované pod hlavní oděv. Tyto sukýnky byly vnímány jako první spodní prádlo a měly být začátkem vývoje, který vedl až k současným klasickým kalhotkám tak, jak je známe. Co se týče zakrývání poprsí, tak v Egyptě, Babylónii ani v Řecku si ženy prsa nezakrývaly, o podprsenkách tedy nevěděly vůbec nic.

Zvláštnost starověku

Ve starověku byla nahota něčím naprosto přirozeným. Muži, ale také ženy se snažili, aby měli krásná těla. Cvičili, zdravě jedli a tak svá vypracovaná, svalnatá a téměř ideální těla nezakrývali. Krátké spodky a počátek dnešních kalhotek tak vznikl hlavně proto, aby lidé chránili své intimní partie.

Středověk bez kalhotek

V období středověku byla spodním prádlem pro ženy i pro muže dlouhá košile. Tato lněná košile sahala až po kotníky a měla za úkol chránit své majitele před nepříjemnými látkami, ze kterých byly ušity vrchní části oděvu. Tento druh spodního prádla byl používán také jako noční košile na spaní. V době středověku tedy ženy nenosily žádné kalhotky ani jiné spodní prádlo, které by zakrývalo jejich intimní partie. Bylo velmi časté, že měly jen košili a na ní vrstvené šaty nebo sukně.

Počátky a rozšíření kalhotek

Kalhotky se začaly šířit až kolem 18. století, nejvíce se však rozšířily až v 19. století. V minulosti nebyla možnost si dámské spodní prádlo jen tak koupit v obchodě. V této době dokonce patřilo ušití spodního prádla k ctnostem ženy a podle toho se soudilo, jak bude žena dobrou manželkou a matkou.

Zpočátku byly dámské kalhotky vcelku velké a dlouhé, opět spíš připomínaly pánské trenýrky. Postupem času se zmenšovaly a nejvíce k tomu přispěly kankánové tanečnice, které odhalovaly mnohem víc kůže než běžné ženy. Tím se však staly inspirací a počátkem pro dnešní klasické kalhotky.

Dvacáté století a současnost

Velkým zvratem, který se týkal spodního prádla, byla první módní přehlídka, kterou uspořádala Lucy Duff-Gordonová. Ta kalhotky významně zkrátila a dala jim vzhled podobný současným střihům.

Od té doby se dámské spodní prádlo ještě několikrát změnilo, začala se používat krajka, satén, hedvábí, ale nejoblíbenějším materiálem zůstala bavlna. Rozmanité střihy, kvalitní zpracování a velký výběr se stal samozřejmostí a dnes si můžeme na trhu se spodním prádlem opravdu vybírat.

Štítky:




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top ↑